arrow

AYAKKABILAR

İş ayakkabıları iş yerlerinde ,ağır parça ve sivri cisimlerin çoklukla bulunduğu mekanlarda çalışanları olası kazalardan korumak için kullanılan bir güvenlik malzemesidir.

Uluslararası bazda derlenen istatiksel sonuçlardan da anlaşılacağı gibi,korunmasız 26 kemikten meydana gelen ayak,özellikle kaza sonucu yaralanması olası organların başında gelmektedir.Ayakların dayanak ve dengeleme gibi önemli işlevleri vardır.Bu nedenle önemsiz denebilecek bir ayak kazası bile iş görememeye sebeb olabilir.

İşyerlerinde ayak parmaklarının çarpma/darbe ile yaralanma olasılığı varsa bu durumda çelik bombe önem kazanmaktadır.Çelik bombelerin rahat olabilmesi için uygun incelik ve hafiflikte olması gerekir.Bunun için karbon çeliği kullanılır.Bir çok çeşit iş ayakkabı ve botlarında çelik bombeler(parmak koruyucular)güvenli bir şekilde kullanılabilir.

Kayma riskini önlemek için kauçuk veya sentetik çeşitli şekillerde ayakkabı pençesi kullanılır.Bu durum özellikle yaş ve kaygan zeminler için önemlidir.Ayakkabı pençesinin (tabanının)malzemesi ayakkabının şeklinden daha önemlidir.Yani yüksek sürtünme katsayısına sahip olmalıdır.

İnşaat işleri gibi yerlerde kullanılacak iş ayakkabıları çivi,vida  ve sivri cisimlerin batmalarına karşı(elektrik enerji teçhizatla temas etme olasılığının pek az olması durumunda)delinmeyecek şekilde ayrıca taban metalik bir parça ile takviye edilmelidir.(metal pençeli ayakkabılar).

Statik elektrik oluşan yerlerde iş ayakkabısı elektriği iletebilecek tipli kauçuk tabanlı olmalıdır.

İş güvenliğinin sağlanması için mutlaka risk analizi yapılması bizlere doğru iş ayakkabısı seçiminde  yardımcı olur.

İşci ayakkabıları seçerken CE belgeli iş ayakkabısı seçmelisiniz. EN 20345 TSE Belgeli iş ayakkabısı standartlara uygun olduğunu ifade eder. Standartlara uygun iş ayakkabısı olması çalışanlarınız iş güvenliği ve ayak koruması için önemlidir.